Aktualności  
  RENICE – PRZEGLĄD GOŁĘBI MŁODYCH  
  W dniach 09-10.09.2017r. w Renicach odbył się przegląd gołębi młodych.
W tym roku skorzystaliśmy z zaproszenia Zachodniopomrskiego Klubu Hodowców Gołębi Gdański Wysokolotny, który w tym roku obchodził 15-lecie istnienia. Klub Gdańskiego Wysokolotnego wziął na siebie wszystkie sprawy organizacyjne , a nam pozostało praktycznie zorganizowanie sędziowania i przywiezienie gołębi. Niemieckie Wystawowe na tegorocznym przeglądzie oceniało dwóch sędziów z Niemiec :Richard Schmidt i Joachim Pforte. Tutaj należy wspomnieć, że za swoją pracę nie chcieli pieniędzy tylko zwrot kosztów dojazdu (w tym przypadku każdy z wystawiających wpłacił 2zł od sztuki wystawianego gołębia).
Do omówienia i ocenienia mieli około 200szt. gołębi z czego 35sztuk przywieźli koledzy z Niemiec z zaprzyjaźnionego Klubu Meclenberg OST’
Po ocenie okazało się, że według sędziów najlepszy samiec przeglądu to niebieski szymel Erwina Mullera, a najlepsza samica przeglądu to szek Dirka Blumberga.
Wśród wyróżnionych były również gołębie naszych hodowców:
Zółty – Marcin Malitka
Zółto – płowy – Roland Gulke
Niebieski – Erwin Muller
Niebieski – Tomasz Kucharski
Biały –Tomasz Kucharski
Niebieski – Adam Orzechowski
Czerwono-płowy – Adam Orzechowski
Biała samica Tomka Kucharskiego dodatkowo została wyróżniona pucharem ufundowanym przez naszego kolegę Jurka Michalaka dla najlepszego gołębia w kolorze białym.
Były dwie dodatkowe nagrody specjalne … wyznaczone osoby z obydwu klubów wybrały najładniejszego gołębia w obu rasach. Klub Niemieckiego wybrał gdańskiego w kolorze jasny mazer kol. Czesia Walczaka ,a Klub Gdańskiego wybrał niemieckiego w kolorze szek kol. Dirka Blumberga
W trakcie oceny gołębi przez sędziów odbyło się krótkie zebranie Klubu na którym omówione zostały sprawy bieżące oraz zbliżające się wystawy, a głównie Wystawa Europejska Niemieckiego Wystawowego na Węgrzech. Wspólnie ustaliliśmy, że na wystawę pojedzie 2-3 hodowców z Klubu i zabierze gołębie pozostałych hodowców. Koszty przejazdu i zakwaterowania pokryje Klub.
Po omówieniu gołębi odbyło się uroczyste podsumowanie przeglądu i wręczenie nagród hodowcom wyróżnionych gołębi. W tym roku były to figury Niemieckiego Wystawowego w odpowiednich kolorach.
Sędziowie w podziękowaniu za wkład pracy dostali pamiątkowe dyplomy. Za całościową współpracę z Klubem dyplom otrzymał Wolfgang Horn Prezes Kluby Meclenberg OST.
Po zakończeniu części oficjalnej był czas na integrację, wspólne dyskusje przy przepysznym dziku i napojach chłodzących.
Wielkie podziękowania dla Klubu Gdańskiego Wysokolotnego oraz dla właściciela Karczmy Wiking w Renicach Andrzeja Dekierta za zorganizowanie przeglądu.
Adam Orzechowski
 
   
  09-09-2017