Aktualności  
  PENKUN LIPCOWY PRZEGLĄD MŁODYCH  
  Jak co roku o tej porze koledzy z grupy Meclemburg OST zbierają się w niedzielny poranek na terenie urokliwego skansenu (średniowieczna osada) aby spotkać się i dyskutować na temat swych ulubionych gołębi. Każdy hodowca zabiera że sobą kilka sztuk młodych ptaków a prezes grupy Wolfgang Horn profesjonalnie je omawia. Wiadomą rzeczą jest że o tej porze gołębie nie są jeszcze gotowe (całkowicie wypierzone) więc i omawianie ma nieco inny charakter. Mianowicie ocena danego ptaka jest adekwatna do jego stanu z dnia przeglądu z racji tego na lipcowym przeglądzie gołębie nie są nagradzane tytułami zwycięskimi ani żadnymi innymi, hodowca jedynie wysłuchuje wszystkie pozytywy jak i negatywy jakie dany gołąb w danym dniu posiada a dalsze wnioski wyciągnąć musi sam. W tym roku 14 hodowców zaprezentowało 60 gołębi w 8 odmianach barwnych. Jakość prezentowanych ptaków była zróżnicowana od bardzo dobrych po średnie jednak zaznaczyć w tym miejscu należy iż gołębie tej rasy potrafią diametralnie zmienić się po całkowitym wypierzeniu to na plus to na minus zaskakując przy tym samego hodowcę. Na mnie osobiście pozytywne wrażenie zrobiła kolekcja w barwie żółto płowej kolegi Rolanda pomimo małych niedociągnięć przy woskówkach ptaki te były bardzo wyrównane i odróżniały się na tle całego przeglądu przepiękną choć bardzo trudna barwą. ( kolega Roland zapowiedział swą obecność na naszym jesiennym przeglądzie w Renicach i obiecał zabrać ze sobą 12 sztuk pięknych ptaków ) . Na uwagę zasłużyły również gołębie żółte kolegi Janka Szturmaja i niebieskie kolegów Erwina Mullera i Jurka Michalaka widać że koledzy przykładają się do hodowli … jak co roku zresztą .
Podczas spotkania poruszane zostały również kwestie organizacyjne i sprawy wewnątrz klubowe oraz informacje napływające z corocznego szkolenia sędziów. I tu myślę bardzo istotna informacja dla wszystkich Hodowców, otóż wedle obowiązującego wzorca woskówki nosowe mogły dotychczas być dzielone do 1/3 swej długości od strony czoła ku dołowi , w tym roku dokonano zmian w tym kierunku i wymagana będzie całkowicie gładka woskówka z widocznie zaznaczonym sercem zklinowana twarda i przyległa. I tu dygresja do wszystkich sędziów w kraju oceniających gołębie naszej rasy aby zwracali na powyższe uwagę podczas oceny tej rasy na wystawach począwszy od nadchodzącego sezonu.
Przegląd zakończył się wspólnym grillowaniem i podsumowaniem spotkania, wszyscy zadowoleni i w dobrych nastrojach rozjechali się do swoich domów a w naszych pamięciach pozostał kolejny piękny dzień spędzony w miłym towarzystwie naszych przyjaciół i przepięknych gołębi.

Tomasz Kucharski
 
   
  09-07-2017