Informacja od Adminstratora
Uprzejmie informuję, że prace nad giełdą zostały ukończone. W celu uzyskania loginów i haseł do wystawiania ofert prosimy o prośbę uzyskania dostępu do panelu użytkownika na adres adam.orzechowski@interia.pl.

Przesłanie wiadomości umożliwi również weryfikację adresów e-mail, które w późniejszym czasie użyte zostaną do utworzenia szybkiej komunikacji z członkami klubu.

Pozdrawiam Adam Orzechowski.
Administrator
Ważna informacja
Uprzejmie zapraszamy Klubowiczów do przesyłania Swoich eksponatów celem uzupełnienia galerii hodowców na adres: adam.orzechowski@interia.pl.

Prosimy również Klubowiczów o przesłanie Swoich zdjęć w celu umieszczenia ich na stronie, oraz o podanie adresów e-mail dla łatwiejszego kontaktu z wszystkimi Klubowiczami.

Mile widziane jest również przesłanie informacji o zdobytych przez klubowiczów wyróżnień i odznaczeń.

Pozdrawiam Adam Orzechowski
Administrator.
Archiwa wydarzeń
Aktualnie nie ma żadnych archiwalnych wydarzeń.
Kolory obrączek

Urządzamy w budynku na piętrze, parterze lub strychu, z których jest możliwy wylot w kierunku wschodnim, południowo-wschodnim. Ściany i strop w gołębnikach komorowych umieszczonych na strychach najczęściej wykonujemy z desek struganych. Wielkość gołębnika zależy od liczby gołębi – na jedną parę przewiduje się 0,5 do 0,8 m2 powierzchni podłogi. Na przykład projektując gołębnik dla 6 par należy przyjąć wymiary 6 x 0,8=4,8 m2 dla 15 – 20 par należy przyjąć normę 0,5 m2 na parę. Aby można było oddzielić gołębie różnych płci, należy wyposażyć gołębnik w lekką, nieprzezroczystą, składaną przegrodę. Okna w gołębniku komorowym powinny stanowić 1/ 6 do 1/ 8 powierzchni podłogi. Bardzo dobre są okna z podwójną szybą w lecie możemy je zastąpić ramą z siatką.

Na wprost otworu wlotowego umieszczamy drzwi otwierane na zewnątrz. Na zewnętrznej ścianie na wysokości 100 cm umieszczamy okienko wylotowe o szerokości 30 – 60 cm wysokości 35 – 40 cm .Po zewnętrznej stronie okienka wylotowego dobrze jest umieścić skrzynkę startową wykonaną z prętów i siatki W suficie komory należy umieścić otwór wentylacyjny.

Gniazdo o szerokości 35 – 40 cm długości 70 – 100 i wysokości 35 – 60 cm większe rozmiary dotyczą gołębi wyższych (garłacz angielski) należy przydzielić każdej parze plus dwa rezerwowe. Najczęściej gniazda umieszcza się po bokach okienka wylotowego po 4 w jednym słupku. Każde gniazdo wyposażone jest w miskę lęgową gipsową lub ceramiczną.

Siodełka to ulubione miejsce spoczynku dla gołębi młodych. Siodełka pojedyncze wykonujemy z deseczki o szerokości 7 cm i długości 15 cm . Siodełka mają po obu stronach ukośne „skrzydełka” z blachy, tworzywa sztucznego lub deseczki, długości od 15 do 20 cm, które chronią niżej siedzące ptaki przed zanieczyszczeniem odchodami. Siodełka tarczowe o średnicy tarczy od 10 do 15 cm są przeznaczone dla garłaczy i pawików. Siodełka grupowe wykonane są z deseczek o szerokości od 6 do 10 cm, i są przegrodzone co około 30 cm pionowymi deseczkami, aby gołębie nawzajem sobie nie przeszkadzały.

Karmienie – korytko na karmę i minerały powinno być zabezpieczone przed możliwością zanieczyszczania go odchodami ptaków. W handlu są dostępne gotowe korytka drewniane i plastikowe. Gołębnik komorowy musimy wyposażyć w poidło najlepiej automatyczne i wanienkę do kąpieli o wielkości 40 x 40 cm i wysokości 5 – 6 cm .

Klatka godowa służy do łączenia gołębi w pary. Wykonujemy ją z metalowych lub drewnianych słupków ścianki boczne i sklepienie wykonane są z siatki. W środku klatka jest przedzielona wysuwaną przegrodą. Wymiary klatki są takie jak wymiary gniazd.

Zaplecze jest niezbędne do przechowywania karmy , lekarstw i klatek dla gołębi wymagających odosobnienia z powodu choroby czy przygotowania gołębi do wystawy.

Gołębnik komorowy z wylotem w szczycieMateriały dzięki uprzejmości serwisu www.golebnik.pl