Informacja od Adminstratora
Uprzejmie informuję, że prace nad giełdą zostały ukończone. W celu uzyskania loginów i haseł do wystawiania ofert prosimy o prośbę uzyskania dostępu do panelu użytkownika na adres adam.orzechowski@interia.pl.

Przesłanie wiadomości umożliwi również weryfikację adresów e-mail, które w późniejszym czasie użyte zostaną do utworzenia szybkiej komunikacji z członkami klubu.

Pozdrawiam Adam Orzechowski.
Administrator
Ważna informacja
Uprzejmie zapraszamy Klubowiczów do przesyłania Swoich eksponatów celem uzupełnienia galerii hodowców na adres: adam.orzechowski@interia.pl.

Prosimy również Klubowiczów o przesłanie Swoich zdjęć w celu umieszczenia ich na stronie, oraz o podanie adresów e-mail dla łatwiejszego kontaktu z wszystkimi Klubowiczami.

Mile widziane jest również przesłanie informacji o zdobytych przez klubowiczów wyróżnień i odznaczeń.

Pozdrawiam Adam Orzechowski
Administrator.
Archiwa wydarzeń
Aktualnie nie ma żadnych archiwalnych wydarzeń.
Kolory obrączek
Regał spoczynkowy z półką skośną

Konstrukcję regału można wykonać z płyty wiórowej, płyty MDF lub ze sklejki grubości 16 – 18 mm. Do budowy można również wykorzystać płytę wiórową laminowaną. Jej użycie wiąże się jednak z większymi kosztami. Drążek spoczynkowy proponuję wykonać z drewna liściastego, a półkę skośną z blachy ocynkowanej lub z wodoodpornej sklejki grubości 5 mm. W swoich regałach zastosowałem 3 mm płytę HDF, która nie spełniła jednak moich oczekiwań m. in. ze względu na zniekształcenia które pojawiły się już po roku użytkowania. 30 centymetrowa wysokość cel spoczynkowych jest odpowiednia dla ptaków średniej wielkości. Jeżeli ptaki są małe, rozstaw można zmniejszyć do 25 cm. Wadą regału jest bez wątpienia fakt, że ptaki często zabrudzają się odchodami np. podczas walki o celę lub przy lądowaniu, kiedy nie trafiają na drążek, a siadają na półce skośnej. Zaletą konstrukcji jest natomiast łatwość jej wykonania, przy niewielkich nakładach finansowych.

Regał spoczynkowy z rusztem metalowym

Jest to regał bardziej rozbudowany. Podobnie jak w regale z półką skośną, ptak spoczywa na drążku. Dodatkowo jednak w tylnej części konstrukcji umieszczony jest ruszt, a pod nim znajduje się płaska półka na odchody. Ptaki nie mają więc kontaktu z odchodami i nie brudzą się. Niewątpliwą zaletą jest również fakt, że hodowca w prosty sposób może sprawdzić wygląd odchodów i ocenić, czy ptaki nie chorują. Łatwe jest również usuwanie zabrudzeń z wysuwanej półki. Warto dodać, że na początku sezonu lęgowego ptaki próbują zająć gniazdo w celach spoczynkowych. Utrudniam im to przez zasłonięcie regału folią, aż do czasu wybrania przez pary gniazd lęgowych, w regałach do tego przystosowanych. Konstrukcję można wykonać z takich samych materiałów jak regał z półką skośną, stosując ruszt ze stali powlekanej tworzywem lub ocynkowanej. Półkę na odchody można zbudować z płyty laminowanej grubości 10 mm, z blachy ocynkowanej lub z aluminiowej. Pod celami spoczynkowymi można umieścić karmnik na ziarno, ponieważ na dolnych półkach ptaki siadają niechętnie i nie warto przeznaczać tego miejsca na cele spoczynkowe. Wadą regału jest wyższy koszt jego wykonania, związany m. in. z wprowadzeniem rusztu i dodatkowych materiałów. Nie biorę oczywiście pod uwagę kosztów robocizny, bo trudno wycenić czas poświecony dla własnych pupili. W swoich trzech gołębnikach zastąpiłem regały z półką skośną regałami z rusztem metalowym i jestem z ich użytkowania bardzo zadowolony.

Regały gniazdowe dla gołębi małych i średnich

Na rysunku konstrukcyjnym przedstawiono dwa typy regałów gniazdowych z drzwiczkami drewnianymi o parametrach zapewniających wygodny chów gołębi małych i średnich.

Na rys. 2 jest regał z drzwiczkami osadzonymi z przodu, a na rys. 3 regał z drzwiczkami cofniętymi przez co powstała galeryjka na której chętnie wysiadują młode gołębie.. W okresie zimowym gdy cele gniazdowe są zamknięte galeryjka służy jako dodatkowe miejsce spoczynku ptaków.

1 – ścianka pionowa
2 – ścianka pozioma
3 – drzwiczki zewnętrzne
4 – drzwiczki wewnętrzne
5 – drzwiczki przesuwne
6 – szuflada
7 – ruszt
8 – listwa podpierająca ruszt
9 – zasuwka
10 – zawias ( kątownik 50 x 50 )
11 – zawias ( kątownik 25 x 25 )
12 – bolec do zawieszenia osłony

Konstrukcję regału ( poz. 1 i 2 ) proponuję wykonać z płyty MDF, laminowanej, wiórowej lub sklejki grubości 16 do 18 mm. Podłogę celi stanowi ruszt metalowy ( poz.7) powlekany tworzywem o oczkach ok. 22 x 22 mm. Zastosowanie rusztu ułatwia sprzątanie cel i sprawia, że ptaki nie brudzą się odchodami zwłaszcza te z upierzeniem na palcach.. Ruszt oparty jest na listwach drewnianych (poz. 8) o przekroju 10 x 15. Pod rusztem znajduje się szuflada ( poz. 6) zakończona listwą drewnianą 45 x 45 , która ułatwia hodowcy wyjęcie szuflady, a ptakom służy jako drążek spoczynkowy. Do zamykania gniazd służą drzwiczki (poz. 3 i 4) wykonane z drewna liściastego . Zastosowanie drzwiczek wewnętrznych (poz. 4) ułatwia łączenie gołębi w pary, a dodatkowe wykonanie drzwiczek przesuwnych (poz. 5) ułatwia samcowi ochronę samicy wysiadującej na jajkach przed intruzami.

Drzwiczki zawieszone są na zawiasach wykonanych z kątownika metalowego 50 x 50 i 25 x 25 umożliwiających obrót o 180 stopni. Do zablokowania drzwiczek służy zasuwka (poz. 9). Na górnym ramieniu drzwiczek wkręcone są wkręty z dużym łebkiem, które służą jako bolce do zawieszenia osłony gniazda. Założenie osłony pozwala ptakom spokojnie wysiadywać na jajkach i nie stresować się tym co dzieje się w gołębniku.


Materiały dzięki uprzejmości serwisu www.golebnik.pl